NCV1117DT33T5G
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
NCV1117DT33T5G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Category :
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
64dB (120Hz)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA