STLQ015M21R
Part Number:
STLQ015M21R
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
1.7 µA
Current - Supply (Max) :
2.4 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA