NCP1117ST25T3G
Part Number:
NCP1117ST25T3G
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
68dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA