LM1117MPX-25NOPB
Manufacturer:
onsemi
Part Number:
LM1117MPX-25NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT223
Manufacturer :
onsemi
Category :
Control Features :
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
68dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA