MIC5524-3.3YMT-TZ
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MIC5524-3.3YMT-TZ
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 4TDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
55 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
4-TDFN (1x1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA