LP5907SNX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP5907SNX-3.3/NOPB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 4X2SON
Manufacturer :
Texas Instruments
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
25 µA
Current - Supply (Max) :
425 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
4-X2SON (1x1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 250mA