LDL212PV33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
LDL212PV33R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.2A 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
1.2A
Current - Quiescent (Iq) :
380 µA
Current - Supply (Max) :
380 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
87dB ~ 50dB (120Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 1.2A