LDLN025M33R
Part Number:
LDLN025M33R
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
25 µA
Current - Supply (Max) :
425 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
PSRR :
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 250mA