NCP715SN50T1G
Part Number:
NCP715SN50T1G
Description:
IC REG LINEAR 5V 200MA 5TSOP
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
5.8 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
56dB (100kHz)
Supplier Device Package :
5-TSOP
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 50mA