MIC5528-3.3YMX-TR
Part Number:
MIC5528-3.3YMX-TR
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6XTDFN
Current - Output :
500mA
Current - Supply (Max) :
65 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
6-XFDFN Exposed Pad
PSRR :
70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
6-XTDFN (1.2x1.2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA