MIC5317-3.3YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MIC5317-3.3YD5-TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
39 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 150mA