LP5907MFX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LP5907MFX-3.3/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
25 µA
Current - Supply (Max) :
425 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 250mA