NCP508SQ33T1G
Part Number:
NCP508SQ33T1G
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SC88A
Control Features :
Enable
Current - Output :
50mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 µA
Current - Supply (Max) :
1.9 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 50mA (Typ)