ADP3338AKCZ-1.8-R7
Part Number:
ADP3338AKCZ-1.8-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-3
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
190 µA
Current - Supply (Max) :
30 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Not For New Designs
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1A