ADP151ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
ADP151ACPZ-3.3-R7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6LFCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
20 µA
Current - Supply (Max) :
350 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 200mA