TC1014-3.3VCT713
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
TC1014-3.3VCT713
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
50mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
64dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.12V @ 50mA