HCPL-261A-500E
Part Number:
HCPL-261A-500E
Description:
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Common Mode Transient Immunity (Min) :
1kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) :
10mA
Current - Output / Channel :
50 mA
Data Rate :
10MBd
Inputs - Side 1/Side 2 :
1/0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ) :
42ns, 12ns
Supplier Device Package :
8-DIP Gull Wing
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.3V
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V