HCPL-0661-500E
Part Number:
HCPL-0661-500E
Common Mode Transient Immunity (Min) :
15kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) :
15mA
Current - Output / Channel :
50 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Rise / Fall Time (Typ) :
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.5V
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V