EMS1250UL
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
EMS1250UL
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Description:
AMBULANCE EMS INVERTER/CHARGER
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
2
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input :
Terminals, Power Cord (NEMA 5-15P)
Features :
Auto Power Transfer for UPS Mode, Battery Charger
Power - Output Continuous :
1.25 kW
Power - Output Surge :
2.5 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
Yes
Size :
9.00" L x 8.75" W x 7.00" H (228.6mm x 222.3mm x 177.8mm)
Type :
Inverter, UPS
Voltage - Input :
12VDC, 120VAC
Voltage - Output :
120VAC