PV2000FC
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
PV2000FC
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Description:
INVERTER 2000W 12VDC 2OUTLET
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
2
Connector - AC Output :
NEMA 5-20R
Connector - Voltage Input :
Terminals
Features :
Frequency Control
Power - Output Continuous :
2 kW
Power - Output Surge :
4 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
Yes
Size :
16.25" L x 8.50" W x 7.25" H (412.8mm x 215.9mm x 184.1mm)
Type :
Inverter
Voltage - Input :
12VDC
Voltage - Output :
120VAC