PV1250FC
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
PV1250FC
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Description:
INVERTER 1250W 12VDC 2-OUT
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
2
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input :
Terminals
Features :
Frequency Control
Power - Output Continuous :
1.25 kW
Power - Output Surge :
2.5 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
Yes
Size :
9.00" L x 8.75" W x 7.00" H (228.6mm x 222.3mm x 177.8mm)
Type :
Inverter
Voltage - Input :
12VDC
Voltage - Output :
120VAC