APS700HF
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
APS700HF
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Description:
12V DC TO AC COMPACT INVERTER
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
1
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input :
Terminals, Power Cord (NEMA 5-15P)
Features :
Auto Power Transfer for UPS Mode, Battery Charger
Power - Output Continuous :
700 W
Power - Output Surge :
1.4 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
No
Size :
14.50" L x 8.50" W x 8.50" H (368.3mm x 215.9mm x 215.9mm)
Type :
Inverter, UPS
Voltage - Input :
12VDC, 120VAC
Voltage - Output :
120VAC