PV1000HF
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
PV1000HF
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Description:
INVERTER 1000W 12VDC 4 OUTLET
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
4
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R
Connector - Voltage Input :
Terminals
Features :
Power - Output Continuous :
1 kW
Power - Output Surge :
2 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
Yes
Size :
13.00" L x 6.00" W x 4.25" H (330.2mm x 152.4mm x 107.9mm)
Type :
Inverter
Voltage - Input :
12VDC
Voltage - Output :
120VAC