VUA221M1JTR-1616S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
VUA221M1JTR-1616S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 63V, 22
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
840 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
600 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V