PS3612-20HW
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
PS3612-20HW
Category:
Power Distribution, Surge Protectors
Description:
POWER STRIP 36" 12OUT NO CORD
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
AC Outlets :
12
Approval Agency :
cUL, UL
Connector - AC Input :
Hardwired
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R (10), 5-20R (2)
Cord Length :
Without Cord
Current - Max :
20A
Energy :
Features :
Housing Material :
Steel
Media Lines Protected :
Mounting Type :
Bench, Wall
Overload Protection :
None
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Type :
Outlet Strip
Voltage - Input :
120V