SS7415-15
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
SS7415-15
Category:
Power Distribution, Surge Protectors
Description:
POWER STRIP 48" 16OUT RACK MOUNT
In Stock:
1
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
AC Outlets :
16
Approval Agency :
CSA, cUL, UL
Connector - AC Input :
NEMA 5-15P
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R
Cord Length :
15' (4.57m)
Current - Max :
15A
Energy :
450J
Features :
Housing Material :
Aluminum
Media Lines Protected :
Mounting Type :
Bench, Rack, Wall
Overload Protection :
Circuit Breaker(s)
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Type :
Outlet Strip, Surge Protector
Voltage - Input :
120V