PDUMH15NET2LX
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Part Number:
PDUMH15NET2LX
Category:
Power Distribution, Surge Protectors
Description:
PDU SWITCHED 120V 1.4KW 15A 8 5-
Manufacturer :
Tripp Lite by Eaton
Category :
AC Outlets :
8
Approval Agency :
NOM, UL
Connector - AC Input :
NEMA 5-15P
Connector - AC Output :
NEMA 5-15R
Cord Length :
12' (3.66m)
Current - Max :
15A
Energy :
Features :
Ethernet Control and Monitor Interface for Individual Outlets, Programmable Alerts, Load Meter
Housing Material :
Metal
Media Lines Protected :
Mounting Type :
Rack, Horizontal
Overload Protection :
None
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Type :
PDU (Power Distribution Unit)
Voltage - Input :
100V, 120V, 127V