VEJ100M2GTR-1313S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
VEJ100M2GTR-1313S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 400V, 1
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
70 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
50 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V