VEJ4R7M2WTR-1313S
Part Number:
VEJ4R7M2WTR-1313S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 450V, 4
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
63 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
45 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V