RXW271M1JBK-1616S
Part Number:
RXW271M1JBK-1616S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 63V, 27
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
90 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.41 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
705 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V