LSM561M2W---3550S
Part Number:
LSM561M2W---3550S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 450V, 5
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
355mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.828 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.02 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V