LSK331M2H---3540S
Manufacturer:
SURGE
Part Number:
LSK331M2H---3540S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 500V, 3
Manufacturer :
SURGE
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
603mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.792 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.28 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500 V