LSG821M2P---3560S
Part Number:
LSG821M2P---3560S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 420V, 8
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
2.441" (62.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.388 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.42 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
420 V