RXW471M1JBK-1330S
Part Number:
RXW471M1JBK-1330S
Description:
CAPACITOR, ELECTROLYTIC, 63V, 47
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
55 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.09 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1495 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V