HF90T44.5X13X30
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
HF90T44.5X13X30
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE TOROID
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
Toroid
Diameter :
1.752" (44.50mm)
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Epoxy
Gap :
Ungapped
Height :
0.512" (13.00mm)