EFD30/15/9-3C96
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
EFD30/15/9-3C96
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE EFD 3C96
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
EFD
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.591" (15.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
1.181" (30.00mm)
Material :
3C96
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
EFD 30 x 15 x 9
Tolerance :
Width :
0.358" (9.10mm)