B65805C0315A048
Part Number:
B65805C0315A048
Description:
FERRITE CORE RM 315NH N48 2PCS
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
1
Core Type :
RM
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
20.8
Effective Length (le) mm :
20.8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
433
Effective Permeability (µe) :
251
Height :
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al) :
315 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.575" (14.60mm)
Material :
N48
Supplier Device Package :
RM 5
Tolerance :
±3%
Width :
0.268" (6.80mm)