B66307G0240X187
Part Number:
B66307G0240X187
Description:
FERRITE CORE E N87
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
1.87
Effective Area (Ae) mm² :
20.1
Effective Length (le) mm :
37.6
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
756
Gap :
Gapped
Height :
0.323" (8.20mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
2200
Length :
0.630" (16.00mm)
Material :
N87
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
19.4
Width :
0.185" (4.70mm)