B66300G0000X138
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B66300G0000X138
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE E T38 1PC
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
E
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.114" (2.90mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.248" (6.30mm)
Material :
T38
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
E 6 x 3
Tolerance :
Width :
0.079" (2.00mm)