B66307G0000X127
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B66307G0000X127
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE E N27 1PC
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
E
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.323" (8.20mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.630" (16.00mm)
Material :
N27
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
E 16 x 8 x 5
Tolerance :
Width :
0.185" (4.70mm)