U126/91/20-3C94
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
U126/91/20-3C94
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE U 3C94
In Stock:
468
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
U
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
3.583" (91.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
4.961" (126.00mm)
Material :
3C94
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U 126 x 91 x 20
Tolerance :
Width :
0.787" (20.00mm)