ROD10/200-4B1
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
ROD10/200-4B1
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE ROD
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
ROD
Diameter :
0.394" (10.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
7.874" (200.00mm)