PQ50/30-3F36
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
PQ50/30-3F36
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE PQ 3F36 2PC SET
In Stock:
170
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
PQ
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
1.181" (30.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.008" (51.00mm)
Material :
3F36
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PQ 50 x 30
Tolerance :
Width :
1.260" (32.00mm)