U46/40/28-3C90
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
U46/40/28-3C90
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE U 3C90
In Stock:
417
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
U
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
1.551" (39.40mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
1.811" (46.00mm)
Material :
3C90
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U 46 x 40 x 28
Tolerance :
Width :
1.102" (28.00mm)