B65887E0250A041
Part Number:
B65887E0250A041
Description:
FERRITE CORE RM 250NH N41 2PCS
In Stock:
165
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
0.35
Core Type :
RM
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
200
Effective Length (le) mm :
70
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
14000
Effective Permeability (µe) :
70
Height :
0.594" (15.10mm)
Inductance Factor (Al) :
250 nH
Initial Permeability (µi) :
2800
Length :
1.661" (42.20mm)
Material :
N41
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
170
Supplier Device Package :
RM 14
Tolerance :
±3%
Width :
0.748" (19.00mm)