E58/11/38-4F1
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
E58/11/38-4F1
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE E
In Stock:
656
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
E
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.433" (11.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Tolerance :
Width :
1.496" (38.00mm)