E55/28/21-3C94
Manufacturer:
FERROXCUBE
Part Number:
E55/28/21-3C94
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE E 3C94
Manufacturer :
FERROXCUBE
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
Core Type :
E
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
1.083" (27.50mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.213" (56.20mm)
Material :
3C94
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
E 55 x 28 x 21
Tolerance :
Width :
0.827" (21.00mm)