B65511A0100A048
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B65511A0100A048
Category:
Ferrite Cores
Description:
FERRITE CORE P 100NH N48 2PCS
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ :
1.43
Core Type :
P (Pot Core)
Diameter :
0.289" (7.35mm)
Effective Area (Ae) mm² :
7
Effective Length (le) mm :
10
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
70
Effective Permeability (µe) :
114
Finish :
Uncoated
Gap :
Gapped
Height :
0.083" (2.10mm)
Inductance Factor (Al) :
100 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
N48
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P 7 x 4
Tolerance :
±3%