MOT-IG16GM-690-6V
Manufacturer:
ISL Products International
Part Number:
MOT-IG16GM-690-6V
Category:
Motors - AC, DC
Description:
16MM PLANETARY GEAR MOTOR, 6VDC
In Stock:
9
Manufacturer :
ISL Products International
Category :
Motors - AC, DC
Diameter - Shaft :
0.118" (3.00mm)
Encoder Type :
Features :
Function :
Gearmotor
Gear Reduction Ratio :
Length - Shaft and Bearing :
2.083" (52.90mm)
Motor Type :
Brushed
Mounting Hole Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
Power - Rated :
0.4W
Product Status :
Active
RPM :
8.6 RPM
Size / Dimension :
Round - 0.630" Dia (16.00mm)
Termination Style :
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
124.98 / 882.59
Torque - Rated (oz-in / mNm) :
62.5 / 441.3
Type :
DC Motor
Voltage - Rated :
6VDC