DSML-0630-24P
Part Number:
DSML-0630-24P
Description:
SOLENOID LATCH PULL PULSE 24V
DC Resistance (DCR) :
14Ohm
Diameter - Shaft :
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle :
Pulse
Power (Watts) :
40 W
Shaft Detail :
Clevis
Size / Dimension :
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Stroke Length :
0.500" (12.70mm)
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
Open Frame Latching (Pull)
Voltage - Rated :
24VDC